PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayat ayracı

emre gümüşdoğan
21-01-2009, 22:49
Hayat ayracı

Yaklaşık iki yıldır gazetelerin kitap eklerinin doyurucu olduğu peksöylenemez. Birkaç hafta öncesine kadar arşivlediğim CumhuriyetKitap'a artık sadece bakıyorum. Bu bir. Radikal Kitap'ta da benzer birirtifa kaybı söz konusu (Haydar Ergülen imzası şiir demekti hiçdeğilse, şiiri özlediğim ölçüde Ergülen'i de özlüyorum). Bu iki. VatanKitap, her zaman kendine vâtân^ı^. Bu üç. Kitap Zamanı, mevcut kitapeklerinin yine de en iyisi. Ah, keşke her ayın ilk pazartesi günüçıktığı herkes tarafından bir bilinse ve "İki Ters Bir Düz" denilirkenüçte üç ters düşülmese! Bu üç. Yeni Şafak Kitap, ne zamandır artıkgörmüyorum. Bu dört. Evrensel Kitap, iki-üç ayda bir tesadüfengörüyorum. Gördüğüm her sayısını birkaç hafta çantamda taşıdığımoluyor. Bu beş. Milliyet Kitap. Semiha Şentürk, Miraç Zeynep Özkartalimzalı dosya yazıları ve Necmiye Alpay değerlendirme yazısı içinrastladığımda büyük bir heyecanla okuduğum oluyor. (Geçen haftakiYusuf Atılgan dosya yazısına bittiğimi bir kez daha yineleyeyim.) Bualtı. Asıl bu yazıyı yazma nedenime geleyim. Bu kocaman bir yedi! KayaGenç yönetiminde (İlk romanı "Macera" YKY'den geçtiğimiz günlerdeçıktı, romancı olarak parlatılmaya çalışılıyor!) fırsat buldukça çıkanSabah Kitap, itiraf etmeliyim ki kitap eklerinin duruş ve içerikolarak en zayıfı. Ne var ki Refik Durbaş imzalı "Hayat Ayracı"sayfası, bir parça da olsa günümü şiire ve kitaplara açmam konusundaaçılış sayfam oldu, o kadar. 2000 yılının Ocak ayından beri şair veyazarların bağışladığı teliflerle yaşamını sürdüren Akatalpa dergisineyapmış olduğu güzellik ise, bu yazıyı yazmamı gerektirdi. Akatalpaüzerinden, tüm kitap eki editör ve yazarlarını taşra çıkışlı (çıkışyerleri sadece taşra, oysa hepsi İrfan Yıldız ve Nuri Bilge Ceylan'ınUzak imgeleri kadar evrensel ve kentli) dergileri "hayat ayraç"larıylaaçmaya davet ediyorum.

Hüseyin Alemdar