PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ana Dilimiz Bu MU?

erhantigli
01-04-2006, 11:06
smileys/smiley19.gifAnadilimiz Türkçedir ama kimilerinin anneleri başka konuşuyor olmalı ki dili yozlaştırıyorlar, yeni bir dil icat ediyorlar. Baylar bayanlar internet dili, falan dili filan dili yoktur. Bunu yapanlar ya modaya kapılıyorlar ya da dilimizi yozlaştıranlara-belki de farkında olmadan katılıyorlar, katkıda bulunuyorlar.Merhaba, günaydın, güle güle, hoşça kal gibi güzel sözcükler kalktı, baylaşıyoruz artık, bayağılaşıyoruz aslında. Geçenlerde kendisine bay bay diyen birine bir öğrenci bayan bayan dedi. Çok hoşuma gitti. Biz de onların gülünçlüklerini böyle yüzlerine vurmalıyız.

Bir özel okulda çalışıyordum Ders verirken dışarda kar yağmaya başladı. Öğrenciler oley diye bağırıştılar. şaşırdım. Ne olduğunu sordum. "Kar yağıyor. Okul tatil olacak diye seviniyoruz" dediler. "Siz sevincinizi böyle mi dile getirirsiniz? Biz yaşa, yaşasın derdik" dedim. Anlamadılar ne demek istediğimi. "Siz sevinmediniz mi?" diye sordular. Alayla, "Herıld yani!" dedim...

Orjinal, marjinal olmak isteyenler dilimizi yozlaştırıp yabancılaştırıyorlar.Pastaneler patiseri oldu, kahveler cafe. Maçlara start veriliyor artık!Globalleşiyoruz, Avrupalılaşıyoruz ama kendimiz olamıyoruz, yabancılara özeniyoruz. Bu konuda örnek çok. Yeri gelince ya da tartışma konusu olursa daha çook söyleyeceklerim var.

İmitasyon, fabrikasyon, atmasyon konuşmalara hayır!

Anamızın ak sütü gibi olan Türkçemize, anadilimize evet!

Erhan Tığlısmileys/smiley7.gif

münevver izgi
01-04-2006, 11:53
smileys/smiley31.gif
<TABLE id=HB_Mail_C***111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="***111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="***111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley1.gif</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="***111;n">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="***111;n">
<DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>

Vela
01-04-2006, 15:58
Tebrik ederim sizi... " Anadilimiz bu mu " konu başlığı ile güzel Türkçemizin ne hale getirildiğini hele hele internet ortamında ne denli bozulduğunu dile getirmişsiniz...Sağolun , varolun....