PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LACİVERT

emre gümüşdoğan
24-01-2006, 14:18
LACİVERT 1 YAŞINDA

***8220;<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Aslolan Edebiyattır[/I][/B]***8221; ilkesiyle yayın hayatına başlayan <I style="mso-bidi-font-style: normal">Lacivert[/I] adlı ***8220;<I style="mso-bidi-font-style: normal">Öykü ve Şiir Dergisi[/I]***8221;, birkaç sayıdan sonra ***8211;bir ya da birçok olumsuz etkenler nedeniyle- sessiz sedasız yayın hayatına son veren dergilerle aynı sonu paylaşmadan 1. yılını doldurarak, edebiyat dünyamızda kalıcı olma kararlılığını gösterdi...<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P>
<O:P></O:P>
Edebiyatın, öykü ve şiir dallarına sayfalarında ağırlıklı olarak yer veren Lacivert***8217;te, deneme, inceleme türü çalışmalar da yer almıştır. Dünya edebiyatından örnekler yanında uzun veya yakın zaman önce aramızdan ayrılan edebiyatçılarımıza yönelik, ***8220;<I style="mso-bidi-font-style: normal">saygı[/I]***8221; ve ***8220;<I style="mso-bidi-font-style: normal">anma[/I]***8221; başlıklı çalışmalar da hemen her sayıda yayımlanmıştır...<O:P></O:P>
Lacivert***8217;in Ocak-2006 tarihli son sayısında, ***8220;<I style="mso-bidi-font-style: normal">Popüler Kültür ve Edebiyat[/I]***8221; başlıklı ***8220;<I style="mso-bidi-font-style: normal">dosya[/I]***8221; konusu bir yenilik olarak dikkat çekmektedir. Salih Bolat, Aydın Ilgaz, Küçük İskender ve Hülya Soyşekerci***8217;nin dosya konusu hakkında görüş ve düşüncelerinin yer aldığı yazılarıyla bu sayıdaki bir başka yenilik olarak ilk kez sayfalarında mizahi yazılara da yer verilmesidir.<O:P></O:P>
Lacivert***8217;in bu sayısının sayfalarını çevirmeye başladığımızda ilk olarak karşımıza, Seval Deniz Karahaliloğlu***8217;nun, ***8216;Son Osmanlı Prensesi***8217; Kenize Murad ile yaptığı söyleşi çıkmaktadır. Aynı zamanda romancı da olan Kenize Murad***8217;ın ilginç yaşam öyküsünün de yer aldığı söyleşinin satır aralarında, hüzün, dram olduğu kadar, cesur ve güçlü bir kadının mücadelesini de yakalayabilirsiniz...<O:P></O:P>
Hüseyin Atabaş***8217;ın, 2 Kasım 1998***8217;de kaybettiğimiz, -ne yazık ki edebiyat dünyası dışında pek tanınmayan- Garip şiir akımının sürdürücülerinden biri olan ***8220;Celal Vardar***8221;ı ***8220;anma***8221; yazısı ve hemen ardından -***8220;anma***8221; yazısının içinde yazılış öyküsünü bulabileceğiniz- Celal Vardar***8217;ın ***8220;Posta Caddesi***8221; isimli şiiri, Lacivert***8217;in sayfaları arasındaki yerini almıştır...<O:P></O:P>
Tümay Çobanoğlu***8217;nun, Namık Kemal***8217;e, ***8220;Vatan Yahut... Vatan***8221; başlıklı ***8220;saygı***8221; yazısı ve ardından, Namık Kemal***8217;in ***8220;Vatan Kasidesi***8217;nden***8221; Memet Fuat***8217;ın dil-içi çeviri şiiri de dikkat çekici...<O:P></O:P>
Fulya Bayraktar***8217;ın, ***8220;Yılmaz Güney Edebiyatı Üzerine***8221; başlıklı incelemesi, ***8216;Yılmaz Güney***8217;in sinema sanatının mı edebiyatını; yoksa edebiyatının mı sinema sanatını etkilediğini sorgulayan bir çalışma olmuş...<O:P></O:P>
Nevzat Süer Sezgin***8217;in ***8220;Çocuk Edebiyatında Görsel Anlatım***8221; başlıklı ***8220;eleştiri***8221; yazısı ile Burhan Mendi***8217;nin, ***8220;Zafer Doruk Öykülerinde Ötekiler***8221; başlıklı ***8220;inceleme***8221;si ve Aysu Erden***8217;in ***8220;Öykü Dergileri Üzerine***8221; adlı ***8220;eleştiri***8221; yazıları derginin öykü ve şiir dalları dışındaki yazıları oluşturmaktadır...<O:P></O:P>
2005 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Harold Pinter***8217;in ***8220;Ölüm***8221; adlı şiiri, Gülay Kutal tarafından; İranlı yazar Bozorg Alavi***8217;nin ***8220;Yarençka***8221; isimli öyküsü de Murat Altınyollar tarafından sadece Lacivert için dilimize çevrilmiş olup, dünya edebiyatından örnekler olarak derginin sayfaları arasındaki yerlerini almışlardır... <O:P></O:P>
***8220;Karanlığın, birkaç damla beyazla buluşmasından aydınlanan, anlam kazanan rengimizin; sizlerle birlikte çıktığımız özgün yolculuğuna, bu yıl da sizi davet ediyoruz... Yolumuz açık olsun...***8221; diyen Lacivert***8217;in Ocak sayısında, yukarıda bir kısmını verdiklerimizin dışında, daha çok sayıda öykü ve şiir de bulacaksınız...<O:P></O:P>
Orkun Levent BOYA <O:P></O:P>Edited by: emre

evin okçuoğlu
25-03-2006, 10:48
8. sayı -mart nisançıktı. Lacivert dergisinde forumdan Mustafa Ergin Kılıç'ın bir şiiri var. Gabriela Mistral'dan çevirdiğim bir şiir de yer almış aynı sayıda. belki başka forumdaşlardan da rünler vardır. Okudunuz mu?

mvstafa ısık
25-03-2006, 22:20
tebrik ederim evin hanım gayet hoş bir çeviri olmuş...

evin okçuoğlu
25-03-2006, 22:32
çeviri şiirini istediğin bir şairi söyle senin için de çevireyim. (kolay olsunsmileys/smiley2.gif)

ulueraydoğdu
28-03-2006, 14:04
Benim de bir öyküm yayınlanmıştı: Meteor.

Aydın Şimşek ise çok sevdiğim bir arkadaşım. Yıllar önce, 1994 yılında, Ankara Tüyap Kitap Fuarı'nda tanıdım. Sanırım Aydın'ın da ilk kitabı yayınlanmıştı. Benim de. Yaba Yayınları standında birlikteydik.

Yaba Yayınları'nın sahibi sevgili Aydın Doğan ise şimdi İstanbul'da. O zamanlar Ankara'da, Aydınlıkevler'de bir kitapevi vardı. Yazdığım ilk öyküleri ona götürmüştüm daha önce. Panait Istrati'yi orda tanıdım. Varlık Yayınları'ndan çıkan ilk baskıları sanırım.Sağolsun.

evin okçuoğlu
06-04-2006, 21:52
http://www.antolojim.com/modules.php?name=Forums&amp;file=vi (http://www.antolojim.com/modules.php?name=Forums&amp;file=viewtopic&amp;t=368&amp;postd ays=0&amp;postorder=asc&amp;start=0) ewtopic&amp;t=368&amp;postdays=0&amp;postorder=asc&amp;start =0

Aydın Şimşek'in Lacivert dergisiyle hiçbir ilgisi yoktur.

yukarıdaki linkten de anlaşıldığı gibi "Kum" dergisinde "icraat" yapmaktadır.

ulueraydoğdu
07-04-2006, 16:15
Aydın Şimşek'in Lacivert'teşimdiki konumunu bilmiyorum, ama bildiğim başlangıçta bir ilişkisi vardı. Ben öyle biliyorum:Kum'dan doğdu Lacivert.

Linkegelince mağduriyeti söyleyip tepki vermek elbette anlaşılır bir şey.

evin okçuoğlu
08-06-2006, 16:09
Lacivert Son sayısı hakkında

Kendi sayfalarını son sayılarında ‘edebiyat adına’, sınır tanımayan bir kimliğe bürünerek 9. sayısında 150 sayfa olarak karşımıza çıkan Lacivert’in sayfaları gazeteci-yazar Hasan Uysal ile yapılan söyleşiyle aralanmaya başlıyor.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P>
Edebiyattan tiyatroya; gazetecilikten spora, psikolojiye ve kara mizah da dahil olmak üzere daha birçok konuya yönelik ilginç görüş ve öneriler dile getiren ve çok yönlü kişiliğiyle dikkat çeken “fötr şapkalı işsiz” Hasan Uysal ile yapılan söyleşinin satır aralarında gezinirken gerek yazara gerekse güncele ait ilginç ipuçları da bulabileceksiniz.<O:P></O:P>
“Kitap okumak, keyif değildir. Kitap okumak, Allah’ın belası, zor bir iştir; gözün bozulur, başın ağrır. Hiçbir eğlenceli yanı yoktur... Ama, kitap okumazsan da hiçbir halt olamazsın...”<O:P></O:P>
“Okudukça cahil olduğunuzu anlıyorsunuz... Ülkenin en büyük sorunu bu; cahiller ve ahmaklar sürüsü ile yaşıyorsunuz. Zekâ düzeyi yerlerde...”<O:P></O:P>
“Hayatımda bir tek Uğru Mumcu’yu kıskandım. Örnek bir baba, eş... Disiplin... Kendine belge getiren kişi randevusuz gelmişse hemen kovardı, ‘burası dingonun ahırı mı?’ diyerek...” <O:P></O:P>
“Yazacağım şeyin sonu bellidir; girişi çıkışı; nasıl biteceği bellidir. Yolda yön değiştirmem; ‘bu adamı sevdim, hadi onu öldürmeyeyim’ falan demem, yazılarımdaki kahramanlarla yaşamam. Asla gidişata göre değişiklik olmaz bende...”<O:P></O:P>
“Bir yayınevinde 2,5-3 yıl editörlük yaptığımda midem bulandı, ‘şiir’ diyerek getirilen şeylerden. Onlar şiir miir değil. Belli ki onları yazanlar, hayatlarında hiç şiir okumamışlar. Yani, Neruda’yı, Borges’i, Nazım’ı okuyan, Ahmet Arif’i, Hasan Hüseyin’i okuyan bir insan ‘şiir’ diye bunları getirmeye utanır... Ben de şiir yazıyorum... Ama hiç kimseye göstermiyorum, ‘şiirim’ diyerek. Rezil olurum; çünkü, ne şiirler okumuşum...”<O:P></O:P>
“Para... O, en son düşünebileceğim şeydir. Ayrıca, ben mesleğimden –kasıt ‘yazarlık’ ise- hiç para kazanmadım ki... Zaten şu anda da işsizim...”<O:P></O:P>
“Edebiyatçılar Derneği diye, Yazarlar Derneği diye bir dernek kurulur mu? Kurulmuş... Yazarlık, edebiyatçılık ödüldür. Kendin kitap yazıp bastırınca edebiyatçı olmazsın; onu, başkası sana söyleyecek...”<O:P></O:P>
“Ne öyküsü!.. Türkiye’de 10-15 yıldır öykü kitabı çıkmıyor ki!.. Eğer çıkanların içindeki bir öykü sizi sarıyorsa, ne mutlu size...”<O:P></O:P>
Hasan Uysal söyleşisinde yaratıcı yazarlık kursları hakkındaki görüşlerini ise şöyle dillendirmektedir, <O:P></O:P>
“Bu istismar!.. Böyle bir şey olmaz, sadece istismar. Ve bunun da en somut kanıtı, ‘Yaratıcı Yazarlık’ diye kim kitap yazmış? Kendisi yazar mı? Eğer yazarsa, kullansın o yazdıklarını bir kitabında da biz de görelim...”<O:P></O:P>
“Türkiye’de ben şimdi iktidar olsam, insanı geliştirmek, yetiştirmek için her sokağa tiyatrolar kurarım. Tiyatrosu olmayan bir toplumun gelişmesi mümkün mü?.. Burada, Ankara’da ne işi var devlet tiyatrosunun, git Anadolu’ya... yeni tiyatro seyircisi yaratacağına, buradaki tiyatroların canını okuyor, 2-3 liralık bilet bedeliyle. Böyle olunca tiyatro sanatçısı giderek para kazanamamaya başladı ve dizi çekmeye, uyduruk dizilerde rol almaya yöneldi; filmlerde rol almalar, seslendirme yapmalar...”<O:P></O:P>
“Eleştirmeni olmayan, işin sadece parasal yanına bakan ve medyayı ele geçirmiş devlerin güdümünde edebiyat konuşulmaz; mevlit konuşulur, mevlit okunur...”<O:P></O:P>
13 sayfaya sığdırılabilen bu söyleşinin ardından Hasan Uysal’ın “İtilip Kakılmak” isimli anı-deneme türü yazısı yer almaktadır. Kararlılığın azimle kucaklaştığında yapamayacağı şey yoktur sözüne güzel bir örnek teşkil eden bu denemeyi Yusuf Eradam’ın ‘Chat Masalları’, Zeynep Aliye’nin ‘Hazine’ adlı öyküleri izlemektedir.<O:P></O:P>
Candan Selman’ın Lacivert için çevirdiği Floyd Dell’in ‘Battaniye’ adlı öyküsünü, ‘Saygı’ başlığı altında Feyziye Alper’in ‘Ziya Paşa’ çalışması ve Ziya Paşa’nın Terkîb-i Bend’den VIII Bend isimli şiiri izlemektedir. <O:P></O:P>
“80’li Yıllarda Doğan Şairler” başlıklı dosya konusunun öncesinde yer alan Abdülkadir Budak’ın “Genç Ozan” isimli şiir, imgeleriyle 25 yıl öncesinden uzanarak dosya konusunun sayfalarını aralamaya hazırlık gibi olmuş.<O:P></O:P>
Tümay Çobanoğlu, Eda Keskin ve Murat Uğurlu tarafından hazırlanan dosyada 80’li yıllarda doğmuş ve günümüzde hayli ilgi çeken genç şairlerimizin –ulaşılabilen- 11’inin şiir üzerine görüşleri ve birer şiirleriyle yer almaktadırlar. <O:P></O:P>
“Yaşanılan garipliğin tam göğsünden doğuyor şiirimiz” diyen Arif Erguvan, “Heyula” adlı şiiriyle,<O:P></O:P>
“Şiir yazmak büyük bir cesaret isteyen ve haddini bilmesi gerekenlerin işidir,” diyen A. Barış Ağır, “Ölüdeniz ve Sen” adlı şiiriyle,
“Şiiri istifleyince onun tadı kaçar. Şairleri istifleyince şairin şiire aitliği kaybolur,” diyen Emtah Altınok, “Serap’ın Uykusu” adlı şiiriyle,<O:P></O:P>
“Şiir her an kendini yenilemelidir,” diyen Engin Özmen, “Yaz ve Barbar” adlı şiiriyle,<O:P></O:P>
“Şiirin damarları dergilerde atmaktadır ve buralardaki şiir derecikleri de şiir ırmağına dökülmektedir,” diyen Gonca Özmen, “Sonbahar Üşümeleri” adlı şiiriyle,<O:P></O:P>
“Şiir, ancak kendisine alternatiftir,” diyen Mustafa Altay Sönmez, “Yeryüzü Dağı” adlı şiiriyle <O:P></O:P>
“Şiir, kendi kendine yankı olmanın zorunlu kıldığı bir dışavurum ve dillenmedir,” diyen Sevecen Tunç, “Su Şehri Söylencesi II” adlı şiiriyle,<O:P></O:P>
“Herkes istediği ölçüde yalnız, istediği ölçüde sosyaldir. Ancak...” diyen Şakir Özüdoğru, “Yolda bir an” adlı şiiriyle,<O:P></O:P>
“Edebiyatı, bütün sanatlar içinde en üst noktaya koyuyorum,” diyen Yavuz Türk, “Doğu” adlı şiiriyle <O:P></O:P>
katılırken,<O:P></O:P>
“Kim ne derse desin, hazlarından taviz verme,” diyen Baki Ayhan T.,<O:P></O:P>
“Savaşın çocukları gibi büyüdük, yaralar ve acılar içinde olan hataya değerek, kaçarak, koparak, koşarak, uzaklaşarak ve ölerek...” diyen Cenk Gündoğdu,<O:P></O:P>
“Genç şairin yaşamı benim kontrolüm altında değil ki, yarın ne yapacağını bilebileyim? Yine de...” diyen küçük İskender,<O:P></O:P>
“Zaman bırakılacak bir soru olamaz,” diyen Şeref Bilsel, “80’li Yıllarda Doğan Şairler” başlıklı dosya konusuna hayli kapsamlı yazılarıyla katkıda bulunmuşlardır.<O:P></O:P>
Tümay Çobanoğlu’nun “Bozgun” adlı şiirini, Nice Damar’ın “Üstümüzdeki Kartal” adlı –çeviri- Kızılderili Şiiri izlemektedir.<O:P></O:P>
18-21 Mart tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen II. İzmir Uluslar arası Şiir Festivali etkinliği hakkında, Seval Deniz Karahaliloğlu’nun kaleme aldığı, “Homeros’un Çocukları Şiire Çağırıyor” başlıklı kültür-sanat dalındaki yazısındaki<O:P></O:P>
“Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’ın, Türkiye’de üç kişiden beşi şair... Türk insanı şiiri çok seviyor...” söylemi,<O:P></O:P>
“Şair, insan olarak varlığını ortaya koymak ve insanca yaşayabilmek için toplumda şiiri bir çığlık olarak atan ve bunun kavgasını veren kişidir.” <O:P></O:P>
Festivalin onur konuğu Arif Damar’ın, “Bence her şairin ‘İnsan-ı Ekber diyebilmesi için her sabah müezzinden önce uyanması gerekir,” sözleri, dikkat çekici satırlardır.<O:P></O:P>
Remzi İnanç’ın kısa ‘anı’ yazısının ardında yer alan, Hüseyin Atabaş’ın ‘Yaşamı Aşk ve Şiirle Güzellemek’ başlıklı yazısı; Nizamettin Uğur’un ‘Basın, Dil, Anlam’ ; Nevzat Süer Sezgin’in ‘Ağaç Yaşken Gelişir’ başlıklı ‘eleştiri’ türü yazıları yer almaktadır.<O:P></O:P>
Lacivert’in bu sayısında ‘Dünya Edebiyatı’ndan’ sayfaları Ursula K. Le Guin’e ayrılmış. Sofya Kurban’ın bu yazara ve edebiyatına yönelik yazısının ardından Ursula K. LeGuin’in ‘Paris’te Nisan’ adlı öyküsü yer almaktadır.<O:P></O:P>
Esengül Kutkan’ın ‘Göçmenler’ başlıklı ‘gezi-deneme’ türü yazısını Özgür Soylu’nun ‘Boute de Suif’; Mustafa Yiğit’in ‘Asıl Film Şimdi Başlıyor’ başlıklı ‘tanıtı’ türü yazıları izlemektedir.<O:P></O:P>
Lacivert’in bu sayısında yer alan öykülere gelince; <O:P></O:P>
Abdullah Nihat Yılmaz’ın “Kavaklı-Dikmen”;<O:P></O:P>
Emin Eser’in “Cimri”;<O:P></O:P>
Günseli Üstündağ Şahin’in “Aşk da Yalanmış Demek”;<O:P></O:P>
Onur Sancak’ın “Ey Aşk, Bize de Buyur”;<O:P></O:P>
Sinan Seyfittinoğlu’nun “İçimdekini Hatırlamak”;<O:P></O:P>
Eda Keskin’in “Suyun Altında Yaşam”;<O:P></O:P>
Nefise Abalı’nın “Mişmiş”;<O:P></O:P>
Abdulmuttalip Onay’ın “Genel Başkan Olmak Kolay Değil”;<O:P></O:P>
Kerem Işık’ın “Uğultu”;<O:P></O:P>
Taylan Özbay’ın “Hikayesini Kaybeden Ömürler”; isimli öyküler yer almaktadır...<O:P></O:P>
Bu sayının ‘Karanfil Elden Ele’ bölümünde ise Hafize Gül Demirel, “Tuna Boyunca Kan” isimli öyküsüyle yer almaktadır...<O:P></O:P>
<O:P></O:P>Edited by: evin okçuoğlu

enginakbaba
08-06-2006, 16:11
DÜŞ OKULU DA BİR YAŞINDA:) İYİKİ DOĞDUN LACİİİVERRRTTT Edited by: engin akbaba

yasemin_
22-09-2006, 19:54
<TABLE id=HB_Mail_C***111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="***111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="***111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Arkadaşlar, bir yanlışı düzeltmek için üye oldum forumlara. Aydın Şimşek' in Lacivert dergisiyle bir ilgisi olmadığı doğru değil. Sanırım "derginin ilk sayısındaki çıkış manifastosu ve gerekçesinin altında" kimin imzası olduğuna bir bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Lacivert Dergisi Kum' dan çıkmış bir dergi, kurucusu Aydın Hoca' nın bizzat kendisi. Nasıl bir ilişkisi olmaz dergiyle???

</TD></TR>
<TR UNABLE="***111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="***111;n">
<DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>
<BLOCKQUOTE id=b6579b55>

Aydın Şimşek'in Lacivert dergisiyle hiçbir ilgisi yoktur. </BLOCKQUOTE>

emre gümüşdoğan
22-09-2006, 21:04
Aydın Şimşek Lacivert adında bir dergi çıkardı, sonra birlikte yola çıktığı arkadaş/lar/ına devretti yarım yamalak bilgimce.Edited by: emre

Aydın Şimşek
23-09-2006, 15:25
Arkadaşlar küçük bir düzeltiyle katılmak istiyorum. Elbette bir önyargı dökümcüsü olan Evin Okçuoğlu'nu da düzelterek.

Kum dergisi yayın hayatına başladıktan yaklaşık 2 yıl sonra kendi bünyesinde kurduğu Yazarlık Atölyeleriyle de gündeme geldi. Bu atölyelerin kurucusu ve işlevselleştiricisi ise Aydın Şimşek'dir. Lacivert dergisi bu atölye çalışmalarına katılan ve Aydın Şimşek'in öğrencisi olan arkadaşlara, yine Aydın Şimşek'in önerisiyle tartışmaya açıldı. Lacivert ismi i,se, şuanda dergi içerisinde yer almayan yine bir atölye öğrencisinin önerisiyle kondu. İlk sayının çıkışında "neden yeni bir dergi" gereksinimi üzerine Aydın Şimşek yazısı okunabilir. Yine ilk sayıda "yayın yönetmeni" olarak bu isimle karşılaşılacaktır. Lacivert'in 2. sayısında da Aydın Şimşek'in kendi elleriyle kurduğu, geleceğini planladığı dergiyi niçin bıraktığına, daha doğrusu devrettiğine ilişkinbir yazı daha var. O yazı okunduğunda her zaman belli bir "ilke" çizgisinde duruş gösteren Aydın şimşek'in dergiden ayrılışı da anlam kazanacaktır.

Diğer yandan bilgi sahibi olmadan karar sahibi olan ve "Kum'da icraat" sürdürdüğü söylenen Aydın Şimşek, ilkeli tavrını daima sürdürmüştür. Bu nedenle de omurgasızlığa, gizli sağcılığa düşmüş olanlarla ve dergilerle yol almaktan hep uzak durmuş, soldan bakmaya ve sosyalist duruşunu sürdürmeye devam etmiştir.

Son söz olarak; Lacivert bir Aydın Şimşek projesi ve sonucudur. Kum atölyesinin bir sonucu ve Kum dergisinin içeriğine tutunarak ortaya çıkmış bir dergidir. 2. Sayıdan itibaren Aydın Şimşek'in dergiyle hiçbir ilişkisi kalmamıştır. ÇünküAma Aydın Şimşek'in planladığı bir dergide gizli sağcılar, gericiler, konformistler, postçular yer alamaz.Bu açıkça bilinmektedir. Abdulhak Hamid Tarhan'ı "Ölümden Doğan Şair" diye yücelten bir dergiyle, Aydın Şimşek'in yanyana durmayacağı kesindir.

Önce doğru bilgiye, sonra da yargıya ulaşmak gerek. Sıradanlık daima bir satıhtır ve bazıları oradan bir adım ileri gidemezler.

ahmet gök
23-09-2006, 18:03
LACİVERT DERGİSİ'NE EMEĞİ GEÇEN VE YAŞAMASINA KATKIDA BULUNAN HERKES TEŞEKKÜR EDİYORUM..

Beyoğlu'na uğradıkçaaldığım bir dergi. Yıl 2sayı 10 olmuş. Bundan sonra abone olarak izleyeceğim...

nigar
10-09-2007, 14:08
lacivertin 16.sayısında yayınlanan Süheyla Acar Kalyoncunun 'bütün domuzlar pembedir' öyküsünü ben çok sevdim...

tavsiye ederim

barisagir
14-10-2007, 14:44
LACİVERT DERGİSİNİN SON İKİ SAYISININ İÇERİĞİNİ YAZABİLİR Mİ BİRİLERİ :):)

irfan mutluer
02-12-2007, 20:19
<?:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> </v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape></v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape>

LACİVERT Sayı:18 Kasım-Aralık 2007

İÇİNDEKİLER:

SÖYLEŞİ / ***8220;Haydar Ergülen***8221; / Ayşegül Tercan - Tümay Çobanoğlu
Ahmet Ada / Modern Şiirin Dili
Müge İplikçi / Bugünümüz
Joanne Leedom-Ackerman / Öykü / Şiddetin Başlangıcı
Fulya Bayraktar / Öykü / Vallahi Gerçekti!...
Mehmet Akif Tutumlu / Öykü / Tespit

DOSYA / "Sanal Edebiyat" /
Mehmet Ali Köksal - Çağlar Ülküderner / Feryal Tilmaç / Haldun Hakman
Şebnem Sema Tuncel / Bülent Top / Koray Özer

Çizgi Öykü / Firuz Kutal

Atilla Er / Barışın Anahtarıdır Çocuklar
Aynur Uluç / Kimsesiz Mektup

SAYGI / "Yaşasaydınız Kim Olduğunuzu Söylerdiniz Bize / Halide Edip Adıvar"
/ Feyziye Alper
Halide Edip Adıvar / Öykü / Tanıdığım Çocuklardan
Tuncay Durmuş / Öykü / Hastane
Murat Ali Seven / Öykü / Hatıralar Deftere Sığmaz

DÜNYA EDEBİYATI / Wolfgang Borchert ***8220;Kapıların Dışında Varoluşçuluğun Eşiğinde***8221; / Murat Uğurlu
Wolfgang Borchert / Öykü / Kalsana Zürafa
Nur Figen / Ekle
Oğulcan Kocamusaoğlu / Sinema / Amadeus, Hayaletleri, Portman ve Forman
Nevzat Süer Sezgin / Tanıtı / 'Çizgili Pijamalı Çocuk'
Tarık Günersel / Dünya Yazarlar Birliği: P.E.N.
Sofya Kurban / Etkinlik / Şiir Dinletisi Üzerine Bir Methiye

Ayşegül Tercan / Derleme / Paylaşmak İstediklerimiz

ŞİİR

Ahmet Uysal ***8226; Tümay Çobanoğlu ***8226; Ayşegül Tercan ***8226; A. Uğur Olgar
Mehmet Rayman ***8226; Bedriye Korkankorkmaz ***8226; Fatih Yavuz Çiçek
Onur Işık ***8226; Wolfgang Borchert

http://www.siirpenceresi.com/dergilerbuay/lacivert.htm

Fatih Yavuz
09-12-2007, 11:33
şiir ve edebiyatın kaynağı herşeyden önce insandır...İnsani bir eylem olan şiirve edebiyatın olduğu her yerde poetik çizgi ayırmadan bulunmaktan onur duyarım...çünkü ben herşeyden önce insanım...laciverti izliyorum,okuyorum,beğeniyorum...keşke bütçemdeki duygusal eksiklikleri tamamlasamda tüm dergileri izleyebilsem...

dergi çıkarmak gerçekten güç,emek isteyen bir gönül işi...dergilere katkı sağlayan ve onları düzenleyerek bizlerin okumasına sunanbütün dergilerin yönetimlerine,yayın kurullarına edebiyat ve şiir dostlarına sevgilerimi sunuyorum...

iyi ki şiir var...insan hayatı sonsuz olsaydı acaba şiir olurmuydu ?

Dursun Nadir
18-11-2008, 12:54
LACİVERT ÖYKÜ VE ŞİİR DERGİSİ- Sayı:24 ( Kasım-Aralık 2008 )

İÇİNDEKİLER

SÖYLEŞİ / ***8220;Mahmut Temizyürek***8221; / Tümay Çobanoğlu
Yaşar Kemal / Öykü / Süpürge
Sevgi Koşaner / Oykü / Gündüz Masal Anlatanın***8230;
Fulya Bayraktar / Öykü / Bitik Söz
Ceren Alptürkan Erdil / Öykü / Duvar

DOSYA / "Türkiye***8217;nin En Güzel Kazası - Adalet Ağaoğlu" / Feyziye, Fulya, Sofya
Berna Akkiyal / Tülay Akkoyun / Güner Arslan / Hilal Dündar
Nur Figen Feslioğlu / A. Cüneyt Issı / Serhat Ulağlı
Sainte Pulcherie Fransız Lisesi Öğrencileri
Adalet Ağaoğlu / Dosya-Öykü / Yan Kapı
Kemal Urgenç / Karikatür

SÖYLEŞİ / ***8220;Nur Saka***8221; / Ayşegül Tercan
Duygu Gücük / Deneme / Masallar ve Kadınlar
Dezsö Szomory / Çeviri Öykü / Minik Sonat
Gürkan Karaoğlu / Öykü / Öteden Gelen
Burak Çıtanak / Öykü / Hamam Böceğinin Ölümü
Onur Işık / Öykü / Felaket Dinletisi

EDEBİYAT TARİHİMİZDEN / ***8220;Faruk Nafiz Çamlıbel***8221; / Fevziye Alper
Murat Uğurlu / İnceleme / Masumiyet Müzesi Üzerine
Sofya Kurban / İnceleme / Dünyadan Kaçamazsın (Cölanj/Taylan Kara)
Emre Fidel / İnceleme / Roni Margulies'e Dair

Hande Baba / Derleme / Paylaşmak İstediklerimiz

ŞİİR
Mahmut Temizyürek ***8226; Fazıl Hüsnü Dağlarca ***8226; İlhan Berk
Nur Saka ***8226; Türker Özşekerli ***8226; Zübeyde Seven Turan ***8226; Necati Albayrak
Tan Doğan ***8226; Utku Kaygusuz ***8226; Ahmet Yılmaz ***8226; Faruk Nafiz Çamlıbel
Hakan Kartal ***8226; Dursun Nadir ***8226; Zarife Biliz ***8226; Meryem Fehime Oruç

Zişan Kahraman
20-11-2012, 10:44
http://www.siirakademisi.com/forum//attachment.php?attachmentid=1051&d=1353400965

SÖYLEŞİ / “Tarık Günersel”

ESKİLERDEN / "Anton Çehov" / Hikâye Yazma Tekneği Üzerine

Anton Çehov'dan Mektuplar

Hande Baba / Öykü / Görünmez Gece

İlyas Halil / Öykü / Ayşe'nin Olduğu Yer

Sezen Kayhan / Öykü / Erik Zamanı (Hikaye)

DÜNYA EDEBİYATI / "Reçeteye Yazılan Şiirler "William Carlos Williams"

/ Aydın Meriç

DOSYA / "Çin Edebiyatı"

Sedef Kapanoğlu Yener / Yasemin Kumru / Fatma Ecem Gökdemir / Xü Dishan

Feyza Görez / Aimao Fu / Sofya Kurban / Gao Xingjian / Havva Erşahin

Mo Yan / Lin Dao Jing / Nurcan Türker / Nuray Pamuk

İsmail Biçer / İnceleme / 'Çalışılmış Yalnızlık' ve Erol Özyiğit Şiiri Üzerine Notlar

Ahmet Ada / Deneme / Şairin Duruşu

Yalçın Kayalı / İnceleme / Hindu Tanrılarının Kutsal Savaş Aleti Sudarşana

İclâl Nur / Öykü / Gemiler Kalkar Yüreğimden

Mustafa Resa Becan / Öykü / Edebi Saplantı

Hüsamettin Köseoğlu / Öykü / Sarı: İnsanın Tüm Çekim Hallerini Yineleyen

Susmalar'ın Tarihi

Cem Kertiş / Öykü / Suskunlar

Zafer Doruk / Tanıtı / Gölgede Kalanlar

Mehmet Fırat Pürselim / Tanıtı / Fotoğrafı Çektirdikten Sonra

ŞİİR

Tarık Günersel • Ayşegül Tercan • Kirkor Yeteroğlu • Arif Madanoğlu

Erkan Ezbiderli • Özgür Yılmaz • Oresay Özgür Doğan

Octavio Paz • Pınar Doğu • Erman Bazo • İsmail Şen • Orkun Destici

Burak Erdoğan • Öztekin Düzgün • Arda İnal

Kapak / Gürhan Kırilen

Kapak Sözü / Gao Xingjian

Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi
e-posta: lacivert_2005@yahoo.com (http://us.mc310.mail.yahoo.com/mc/compose?to=lacivert_2005%40yahoo.com)

Lacivert Abonelik
Yıllık Abonelik Ücreti: 45 TL (6 Sayı)

Hesap Numaraları:
1-Türkiye İş Bankası Kızılay Şubesi-Ankara
4214-0760739 Fulya Bayraktar
2-Posta Çeki Hesabı
5228642 Fulya Bayraktar

Lacivert Öykü ve Þiir Dergisi
Tel: 0312 437 49 25/26
0532 741 23 84

LACİVERT SATIŞ NOKTALARI

ANKARA
TURHAN KİTABEVİ- Konur Sokak
DOST KİTABEVİ-Karanfil Sokak
DOST KİTABEVİ- Konur Sokak
İMGE KİTABEVİ- Konur Sokak

İSTANBUL
ANADOLU YAKASI
PENGUEN KİTABEVİ- Kadıköy
MEPHİSTO KİTABEVİ- Kadıköy
AVRUPA YAKASI
MEPHİSTO KİTABEVİ- Beyoğlu- İstiklal Caddesi
PANDORA KİTABEVİ- Beyoğlu- İstiklal Caddesi
BEYAZ ADAM KİTABEVİ-Bakırköy

İZMİR
PAN KİTABEVİ- Karşıyaka
YAKIN KİTABEVİ- Alsancak
KİTAPSAN -Alsancak
KABİLE KİTABEVİ- Konak
ESKİŞEHİR
ADIMLAR KİTABEVİ

ADANA
KİTAPSAN
GAZİPAŞA BULVARI DURAK APT. NO:5/A
KİTAPSAN
GAZİPAŞA BULVARI BAHRİBEY APT. NO:3/A
KİTAPSAN
ÇAKMAK CAD. ÇAKMAK PLAZA
KİTAPSAN
TURGUT ÖZAL BULVARI AKDOĞAN SİTESİ
KİTAPSAN
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANE ALTI

MERSİN
TEKAĞAÇ KİTABEVİ
KİTAPSAN-MERKEZ
SİLİFKE CAD. KÜLTÜR MERKEZİ YANI
KİTAPSAN-POZCU
GMK BULVARI AKDENİZ APT.
KİTAPSAN-ÜNİVERSİTE
MERSİN ÜNİVERSİTESİ ÇİFTLİKKÖYÜ KAMPÜSÜ ÇARŞI İÇİ

KONYA
KİTAPSAN
M1 TEPE REAL ALIŞVERİŞ MERKEZİ

ANTAKYA
HAYYAM KİTAPEVİ

DİYARBAKIR
ENSAR KİTABEVİ

TEMSİLCİLERİMİZ
Muzaffer Keten..............0536 637 32 88 / Eskişehir
Yonca Yaşar...................0506 824 32 49 / Mersin
Zübeyde Seven Turan....0532 734 27 10 / İzmir
Faruk Sürücü …………0546 495 35 40 /Diyarbakır

emre gümüşdoğan
22-01-2013, 22:10
http://www.siirakademisi.com/forum/attachment.php?attachmentid=1168&d=1358884891

LACİVERT 49. SAYI (OCAK-ŞUBAT 2013)
İÇİNDEKİLER

SÖYLEŞİ / “Kubilay Aktulum” / Özgür Soylu
Tevfik Uyar / Deneme / Hap Edebiyatı
İlyas Öztin / Öykü / Anya ve Yılan
Nesibe Çakır / Öykü / Ariadne
Esmeray Barın Acartürk / Öykü / Zamana Dokunmak

DÜNYA EDEBİYATI / "George Mackay Brown" / Ebru Ak
George Mackay Brown / Öykü / Deniz Kabuğu Şarkıları
Çiftlik Sahibinin Karısından Bir Mektup

DOSYA / "Edebiyatta Cinselliğin Sınırları"
Arda İnal / Raşel Rakella Asal / Ali Yıldız / Aysun Kara / Necati Cumalı / Zeynep Ünal/ Nevzat Süer Sezgin / Fatma Bilkay / Cemal Süreya / Selçuk Aylar / Yankı Enki / Nilgün Aras / Aynur Uluç / Oya Şakı Aydın /Hüseyin Atabaş / Tanıtı / Şairin Cehennemi Üzerinden “Kar Ateşi”

SÖYLEŞİ / “Sema Kaygusuz” / Fulya Bayraktar / Sofya Kurban / Gülşen Aytaç

ESKİLERDEN / "Edgar Allan Poe" / Nesir Diliyle Yazılmış Hikâyede Bir TekEtki Yaratmanın Önemi Üzerine
Nalan Yılmaz / Anma / “2013’de Dinçer Sezgin’in Kaleminden Yeni Bir Öykü” Bekleyiş Rahmi Emeç / Öykü / Kentin Göğünde Asılı Kalsın Diye
Semih Erelvanlı / Öykü / Tercih
Emre Jr Öztoprak / Öykü / cenazever
Bedriye Korkankorkmaz / Deneme / Yaşarken Anlaşılmayanların Çığlığı
Ali Volkan Erdemir / Pierre Loti’ye Mektup 14 Ocak 2013
Hande Baba / Tanıtı / Beşinci Köşe

ŞİİR
Ahmet Ada • Atila Er • Mert Öztürk • İhsan Metinna
Sezen Çiğdem • Güntürk Üstün • Başak Tuncel
Muzaffer Keten • Zübeyde Seven Turan • Müslüm Çizmeci • Danyal Nacarlı
Cihat Buçak • Göktuğ Musaoğlu
e-posta: lacivert_2005@yahoo.com (lacivert_2005@yahoo.com)

Lacivert Abonelik
Yıllık Abonelik Ücreti: 45 TL (6 Sayı)

Hesap Numaraları:
1-Türkiye İş Bankası Kızılay Şubesi-Ankara
4214-0760739 Fulya Bayraktar
2-Posta Çeki Hesabı
5228642 Fulya Bayraktar

LACİVERT SATIŞ NOKTALARI

ANKARA : TURHAN KİTABEVİ Konur Sokak - DOST KİTABEVİ-Karanfil Sokak - DOST KİTABEVİ Konur Sokak - İMGE KİTABEVİ Konur Sokak

İSTANBUL :
ANADOLU YAKASI - MEPHİSTO KİTABEVİ Kadıköy -PENGUEN Kadıköy
AVRUPA YAKASI: MEPHİSTO KİTABEVİ Beyoğlu İstiklal Caddesi - PANDORA KİTABEVİ Beyoğlu İstiklal Caddesi - BEYAZ ADAM Bakırköy

İZMİR:PAN KİTABEVİ Karşıyaka - YAKIN KİTABEVİ Alsancak - KİTAPSAN Alsancak - KABİLE KİTABEVİ Konak

ESKİŞEHİR: ADIMLAR KİTABEVİ

ADANA : KİTAPSAN GAZİPAŞA BULVARI DURAK APT. NO:5/A - KİTAPSAN GAZİPAŞA BULVARI BAHRİBEY APT. NO:3/A - KİTAPSAN ÇAKMAK CAD. ÇAKMAK PLAZA - KİTAPSAN TURGUT ÖZAL BULVARI AKDOĞAN SİTESİ - KİTAPSAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANE ALTI

MERSİN: TEKAĞAÇ KİTABEVİ - KİTAPSAN-MERKEZ SİLİFKE CAD. KÜLTÜR MERKEZİ YANI - KİTAPSAN-POZCU GMK BULVARI AKDENİZ APT. - KİTAPSAN-ÜNİVERSİTE MERSİN ÜNİVERSİTESİ ÇİFTLİKKÖYÜ KAMPÜSÜ ÇARŞI İÇİ SANAT KİTABEVİ

KONYA: KİTAPSAN - M1 TEPE REAL ALIŞVERİŞ MERKEZİ

ANTAKYA: HAYYAM KİTAPEVİ

BOLU: AKPA (Aksungur Üretim Pazarlama)

TEMSİLCİLERİMİZ
Muzaffer Keten..............0536 637 32 88 / Eskişehir
Yonca Yaşar...................0506 824 32 49 / Mersin
Zübeyde Seven Turan....0532 734 27 10 / İzmir
Faruk Sürücü …………0546 495 35 40 /Diyarbakır