PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Edebiyatçılar Derneği / Dayanışma ve Tanışma Kokteyli


emre gümüşdoğan
15-11-2007, 12:15
Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu

Genel Baskan: Gökhan Cengizhan
Genel Baskan Yardımcısı: Aysu Erden
Genel Sekreter: Remzi Özmen
Genel Sekreter Yardımcıları:
Yücel Kayıran, Yaşar Bodur, Gülay Talaslı
Genel Sayman: Tekgul Arı


Genel Yönetim Kurulu Üyeleri:

Metin Turan, Şaban Akbaba, Özgen Seçkin, Aydin Şimşek, Koray İncitmez, Selma Ağabeyoglu, Ferda İzbudak Akinci, Hasibe Ayten, Sinan Onus, Zehra Cam, Meltem Arıkan, Şebnem Sema Tuncel, Ayca Nilüfer Bilgin, İsmail Bozkurt, Cigdem Ülker, Cem Erdeveciler.


Genel Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:

Kadir Aydemir, Ömer Ediz Yoraz, Zeynep Kurada, Mine Hoşcan Bilge, Erhan Pınarbaşı

http://www.edebiyatcilardernegi.org.tr

emre gümüşdoğan
25-11-2007, 00:39
Edebiyatçılar Derneği İzmir Temsilciliği ve Konak Belediyesi
"Yaşayan Orhan Kemal" etkinliği:

"Yaşayan Orhan Kemal"

Işık Öğütçü Babası Orhan Kemal'i Anlatıyor
Orhan Kemal Romancılığı: Hülya Soyşekerci
Orhan Kemal Öykücülüğü: Ferda İzbudak Akıncı

Yer: Konak Belediyesi Alsancak Kültür Merkezi
7. Kat Benal Nevzat Salonu

Tarih: 28 Kasım 2007 Çarşamba
Saat: 16.00

emre gümüşdoğan
17-10-2009, 10:34
28. İstanbul Kitap Fuarı Yaklaşıyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi - Beylikdüzü'nde, 31 Ekim - 8 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan 28. İstanbul Kitap Fuarı'nda geri sayım başladı.

Yurt içi ve yurt dışından 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen 28. İstanbul Kitap Fuarı'nda uluslararası etkinliklerin yanı sıra söyleşi, panel, şiir dinletisi, atölye ve çocuk aktiviteleriyle birlikte 297 etkinlik düzenlenecek.

Uluslararası Salon Fuarda bu sene okurları karşılayacak önemli bir yenilik ilk kez açılan Uluslararası Salon'dur. 27 ülkeden yayıncılar, editörler ve yayıncılar birliği temsilcilerinin yer alacağı Uluslararası Salon, fuarın ilk dört günü 31 Ekim - 3 Kasım 2009 tarihlerinde, 11.00-18.00 saatleri arasında açık kalacaktır. Uluslararası Salona bu sene ilk kez Avrupa Kültür Merkezleri: Fransa, Finlandiya, İspanya, Hollanda, Romanya, İsveç, İsviçre ve İtalya ortak bir standla katılırken, salonun diğer katılımcıları Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Venezüela Bolivar Cumhuriyeti, Yunanistan, Romanya ve Fransa'dan yayıncılar ve editörlerden oluşuyor.

Bağımsız bir edebiyat topluluğu olan Literature Across Frontiers ise Bask, Çek Cumhuriyeti, Galler, Estonya, Macaristan, Katalonya, Litvanya, Letonya, İskoçya, İrlanda, Polonya, Portekiz ve Slovenya'yı temsilen fuara katılıyor.

Uluslararası salon içinde bulunan Forum alanı dört gün boyunca çok sayıda yazarı ağırlayacak ve sektörel etkinliğe ev sahipliği yapacak. Salon içinde ayrıca çevirmenlerin bir arada olacağı çeşitli çeviri etkinliklerinin düzenleneceği bir buluşma noktası olarak Çeviri Merkezi de bulunacak. Kitapseverlerin katılımına açık olan Uluslararası Salon kapanış günü olan 3 Kasım 2009 Salı akşamı saat 18.00'e kadar ziyaret edilebilir.

Fuarın Yabancı Yazar Konukları 28. İstanbul Kitap Fuarı yurt dışından çok sayıda yazar, şair, eleştirmen ve çevirmeni ağırlamaya hazırlanıyor. İstanbul Kitap Fuarı'nın yurt dışından söyleşi ve imza günlerine katılmak üzere 47 yazar konuğu olacak.

Türkiye'de uzun zaman çok satanlar listesinde yer alan kitapların yazarı Adam Fawer bir söyleşi ve ardından imza saatiyle Türkiye'den okurlarıyla ilk kez 31 Ekim Cumartesi günü fuarda bir araya gelecek.

Türkçe'de özellikle harem ve padişah eşleri üzerine yazdığı romanıyla tanınan Amerikalı yazar Anne Chamberlin 7 Kasım 2009 Cumartesi günü okurlarıyla söyleşide bulunacak. Fuar'ın Amerikalı bir diğer konuğu ise yazar-senarist Richard Price. Senarist Richard Price da 7 Kasım 2009 Cumartesi günü bir panelde konuşmacı olarak yer alacak.

Mısır'da kadın hareketiyle ilgili önemli çalışmalar yapan ve muhalif kişiliğiyle tanınan Naw-al El Saadawi 1 Kasım 2009 Pazar günü fuarda olacak.

Fransa'da yaşayan yazar Olivier Rolin gelmesi netleşen diğer isimler arasında. Yazar, açılış günü olan 31 Ekim 2009 cumartesi günü fuarda Türkiye'den okurlarıyla söyleşme fırsatı bulacak. Türkiye üzerine yaptığı araştırmalar ve haberleriyle tanınan gazeteci- yazar Marc Semo ise Fransız Kültür Merkezi'nin davetlisi olarak 31 Ekim 2009 Cumartesi günü kitap fuarında Ahmet İnsel ile birlikte panele katılacak. Fransa'dan fuara katılan diğer konuklar arasında şair Michel Cassir ve Gérard Augustin de bulunuyor. Türkiye'den şairlerle bir araya gelecek olan Fransız şairler kendi şiirlerini okuyacakları bir dinletiye katılacaklar.

Fuar'ın gelmesi netleşen diğer bir konuğu ise Türkiye'de daha çok Latin Amerika üzerine incelemeleriyle tanınan yazar Richard Gott. Uzun yıllar bulunduğu Küba ve Latin Amerika'da araştırmalar yapan Richard Gott 1 Kasım 2009 Pazar günü fuarda okurlarıyla buluşacak. Türkçe'de Avrupa tarihi üzerine yazdığı araştırmalarıyla tanınan Hollanda'lı yazar Geert Mark ise 1 Kasım 2009 Pazar günü fuarda okurlarıyla bir araya gelecek.

Kübalı yazar-şair- kadın aktivist Nancy Morejon, Küba'dan davetli olarak geleceği fuarda Afrika ve İspanyol kültürlerinin Küba kimliğine etkileri üzerine söyleşiye katılacak. Romanya Kültür Bakanlığı'nın davetlisi olarak İstanbul Kitap Fuarı'na katılan yazarlar Gabriella Chifu ve Dan Cristea Modern Romanya Edebiyatı üzerine düzenlenen panelde konuşmacı olarak yer alacak.

Bu sene ana teması "Kültürlerarası Diyalogda Çeviri" olarak belirlenen kitap fuarına çok sayıda çevirmen de katılıyor. Bunlar arasında Avrupa Çevirmenler Birlikleri Federasyonu Başkanı Martin de Haan, Maureen Freely, Hanneke van der Heijden, Ingrid Iren Rafael Carpintero bulunuyor.
Ayrıca Tanpınar Festivali kapsamında Türkiye'de bulunan Carme Riera ve Bernardo Atxaga (İspanya), Valter Hugo Mae, Ingo Schulze (Almanya), Olga Tokarczuk, Frank Westerman, Norman Manea ve Dan Lungu (Romanya) fuarın diğer konukları arasında.

Fuar'ın İtalya'dan gelen konuğu ise Türkiye'de Atatürk üzerine yazığıkitabıyla tanınan Fabio Grassi'dir. Fuara Rusya'dan katılacak olan Dina Rubina ise açılış günü Çeviri Merkezi'nde düzenlenecek etkinlikte konuşmacı olarak yer alacak.

Fuarın 31 Ekim 2009 Cumartesi günü yapılacak açılış törenine Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Herman P. Sprujit de katılıyor. Sprujit törenin ardından uluslar arası kitap fuarları ve yayıncılık sektörü üzerine bir panelde konuşmacı olarak yer alacaktır.

Word Express Edebiyat Okuması Yolculuğu'nun son ayağı ise İstanbul'da yapılıyor. Genç 20 yazar ve şairden oluşan proje kapsamında Adisa Basic (Saraybosna), Netalie Braun (İsrail), Christos Chryssopoulos (Yunanistan), Aleksandra Dimitrova (Makedonya), Milan Dobricic (Sırbistan), Adela Greceanu (Romanya), Anahit Hayrapetyan (Ermenistan), Uri Hollander (İsrail), Ivan Hriston (Bulgaristan), Katerina Illiopoulov (Yunanistan), Igor Isakovkski (Makedonya), Cladiu Komartin (Romanya), Mirt Komel (Slovenya), Owen Mortell (Galler), Roman Mundair (İskoçya), Makro Pogacar (Hırvatistan), Mina Simic (Hırvatistan) ve Ognjen Spahic (Sırbistan) 3 Kasım 2009 Salı günü fuarda okuma etkinliği yapacak.
Bu yıl İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur Yazarı değerli şair, tiyatro eleştirmeni ve çevirmen Cevat Çapan olurken ana teması "Kültürlerarası Diyalogda Çeviri" olarak belirlenmiştir. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu fuar giriş ücreti 5 tl'dir. 28. İstanbul Kitap Fuarı, ARTİST 2009 - 19. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecektir.TÜYAP İSTANBUL KİTAP FUARI 2009

3 KASIM SALI 2009 / BÜYÜKADA SALONU
Saat:14.45-15-45
Şiir Dinletisi
Katılımcılar: Ali Rıza Kars, İlyas Tunç, Bedran Cebiroğlu, Tekin Gönenç, Nuri Taner, Gökhan Cengizhan, Güney Özkılınç, Ali Karagöz, Özkan Mert, Arzu Karadağ, Halil İbrahim Özcan, Kadir Aydemir, Hakan Sürsal, Necmettin Salaz
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

emre gümüşdoğan
05-12-2009, 20:53
Türk Yazarlar Suriye'de

Edebiyatçılar Derneği, Suriye'nin Rakka kentinde, 6 - 10 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan, "4. Abdulselam El Uceyli Roman Festivali"ne, 4 kişilik bir heyetle katılacak.

Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan'ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'yi, festival'de Gökhan Cengizhan (Ankara), Prof. Dr. Suat Karantay (İstanbul), Tülin Dursun (İstanbul) ve Bereket Kar(Antakya) temsil edecek.

Etkinlikte, Prof Dr. Suat Karantay, "Aşk-ı Memnu; Bir Edebiyat Klasiğinin Tv Serüveni", Tülin Dursun, "Edebiyatta Kadın Yazarların Bastırılmışlığı Üzerine" konulu bildirileriyle yer alacaklar.

Edebiyatçılar Derneği Heyeti, Türkiye Büyükelçiliği, Suriye Kültür Bakanlığı ve Arap Yazarlar Birliği'ni de ziyaret ettikten sonra, 10 Aralık'ta yurda dönecek. (ANKA)

admin
28-09-2010, 15:05
Edebiyatçılar Derneği Frankfurt Kitap Fuarı’nda!

Edebiyatçılar Derneği, bu yıl 62'nci kez düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı’nda!

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs320.ash2/60073_441201503497_633528497_5059301_2621790_n.jpg (http://www.siirakademisi.com/forum/../photo.php?pid=5059301&fbid=441201503497&op=1&view=all&subj=445159993700&aid=-1&auser=0&oid=445159993700&id=633528497)Genel Başkanımız Gökhan Cengizhan, 5-12 Ekim 2010 tarihleri arasında, Alman Yazarlar Birliği’nin (Werband Deutscher Schriftsteller) çağrılısı olarak Frankfurt Kitap Fuarı’nda olacak. Gündem yoğun! Fuar süresince, Alman Yazarlar Birliği ile Edebiyatçılar Derneği arasında, bu yılın sonunda, “İstanbul – Essen Kültür Başkentleri Buluşması” projesi çerçevesinde, Almanya’nın ve Türkiye’nin farklı kentlerinde yapılacak ortak etkinlikler gözden geçirilecek ve son biçimi verilecek.

Ayrıca, Edebiyatçılar Derneği, Avrupa Yazarlar Federasyonu’na (Europan Writers’ Congress) ülke başvurusunu bu fuarda gerçekleştirecek ve 2011’de Federasyon’a tam üye olacak.

Fuar süresince, Türkiye Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Alman Yazarlar Birliği (Başkan İmre Török’ün katılımıyla), Edebiyatçılar Derneği (Başkan Gökhan Cengizhan ve Almanya temsilciliği – Nida Öz) arasında bir dizi görüşme de hayata geçirilecek.


BASIN BÜLTENİ

“Türkiye 6-10 Ekim 2010 tarihleri arasında 62 ncisi düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı’na nitelikli ve zengin bir etkinlik programıyla katılıyor.”

Yayıncılık sektörünün en büyük uluslararası buluşma noktası Frankfurt Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu olarak 2008 yılında başarılı bir sunum gerçekleştiren ülkemiz, kültür, sanat ve edebiyatımızın dışa açılımı ve tanıtımı çalışmalarında uluslararası alanda geniş yankı bulan başarılar elde etmiştir. Kazanılan ivmenin bu yıl da sürdürülebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün Koordinatörlüğünde Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Yazarlar Birliği temsilcilerinin yer aldığı Ulusal Organizasyon Komitesi kurularak 2010 yılı çalışmaları yürütülmüştür.

Türkiye ulusal standı bu yıl Hol 5.1 C974’de 300 m2 ve çocuk kitapları bölümünde (Hol 3.0 K381) 50 m2 olmak üzere toplam 350 m2 lik bir alanda onur konuğu ülke çalışmalarının bir devamı olarak tasarım ve etkinliklerin kazandığı nitelikle yer alacaktır.

Türkiye ulusal standı ve çocuk kitapları bölümünde yayıncılarımız, yayınlarını tanıtacak ve telif hakları alışverişinde bulunacaklar.
Yine bu yıl, 7 Telif Hakları Ajansının fuara katılımı sağlanıyor. Telif ajansları özellikle Türk yazarlarına, yayıncılarına ve çevirmenlerine yeni dış bağlantılar kuracak ve dışa açılmanın en büyük ayağını oluşturan TEDA Projesine büyük katkı sağlayacaklar.

Ulusal Organizasyon Komitesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde her gün fuar alanında; paneller, okuma etkinlikleri ile kültürel ve sektörel tanıtım faaliyetlerinden oluşan 18 etkinlik gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010 Ajansı etkinlikleri de Türkiye Ulusal Organizasyon etkinlikleri içerisine alınarak sektörel katılımın genişlemesi sağlanmıştır.

2010 Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Türkiye etkinlikleri kapsamında İngilizce olarak yazarlar, yayıncılar ile çocuk çizerleri Katalogları hazırlanıp bastırıldı. Kataloglar fuarda ilgililere dağıtılacak. Yazarlarımız ve yayıncılarımız hakkında bilgileri içeren booksfromturkey.com adlı site de proje kapsamında güncel verilerle yayına başlayacak.

Türkiye ulusal standında 6 Ekim Çarşamba günü Ulusal Komite ve sektör temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlenecek basın toplantısının ardından “Books Odissey Plus Sergisi” gezilecek uluslararası katılımcılara bir kokteyl verilecektir. Sergi fuar süresince ziyaretçilere açık olacak.

Ulusal Organizasyon Komitesi


(http://www.siirakademisi.com/photo.php?pid=5059301&fbid=441201503497&op=1&view=all&subj=445159993700&aid=-1&auser=0&oid=445159993700&id=633528497)

admin
22-10-2010, 11:13
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 30 Ekim -7 Kasım 2010 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi - Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 29. İstanbul Kitap Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek Edebiyatçılar Derneği etkinlikleri…


Edebiyatçılar Derneği
Salon: 10
Stant: 102


İMZA GÜNLERİ: her gün saat, 12.00 / 18.00 arasında…

30 Ekim Cumartes: Durcan Yaşacan, Coşkun Karabulut, N. Saygınar, Ali Rıza Kars
31 Ekim Pazar: Durcan Yaşacan, Coşkun Karabulut, N. Saygınar, Ali Rıza Kars
01 Kasım: Arzu Karadağ, Zeki Oğuz, Coşkun Karabulut, Ali Karagöz
02 Kasım: Arzu Karadağ, Zeki Oğuz, Ali Karagöz, Yasemin Arpa
03 Kasım: Zeki Oğuz, İkbal Kaynar, Yasemin Arpa
04 Kasım: İkbal Kaynar, Metin Fındıkçı, Zeki Oğuz
05 Kasım: Tekin Gönenç, Metin Fındıkçı, Musa Dinç
06 Kasım: Aysel Gökçelik, Hüsam Kurt, Tekin Gönenç, Musa Dinç
07 Kasım: Aysel Gökçelik, Hüsam Kurt, Musa Dinç


30 EKİM 2010 CUMARTESİ

MARMARA SALONU
Saat:18.45-19.45
Şiir - Müzik Dinletisi: "İçinden İstanbul Geçen Şarkılar"
Şiirler: Mehmet Gözen, Ali Rıza Kars, Hüsam Kurt, Metin Fındıkçı, Volkan Bekdemir, Gökhan Cengizhan, Halil İbrahim Özcan, Tekin Gönenç, Ali Karagöz, Arzu Karadağ, Atilla Oğuz
Müzik: İkbal Kaynar – Ali Gurlu Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği


2 KASIM 2010 SALI

KARADENİZ SALONU
Saat:16.45-17.45
Sinevizyon - Söyleşi: “Yaylaların Özgür Çocukları Yörükler”
Saydam Gösterisi: Zeki Oğuz
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği


4 KASIM 2010 PERŞEMBE

KARADENİZ SALONU
Saat:18.15-19.15
Söyleşi:“İstanbul’u Anlamak, İstanbul’u Yazmak”
Konuşmacılar: Melisa Gürpınar, Ebuzer Saray, Bilge Öngöre
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

emre gümüşdoğan
12-01-2011, 19:44
KOMŞU EDEBİYATLAR BULUŞUYOR; TÜRKİYE - SURİYE

Tarih: 21- 22 Ocak 2011
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
Kenedi Caddesi, No: 4 Kavaklıdere -Ankara
Onur Konuğu:
...Prof. Dr. Hüseyin Cuma
Suriye Yazarlar Birliği Başkanı


21 OCAK 2011, CUMA

"biz nasıl da uzak kalmışız birbirimizden?"

Saat: 14.00
"Etkinlik Açılışı"
Sunan: Nurcan Sürer
Gökhan Cengizhan (Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı)
Hüseyin Cuma (Suriye Yazarlar Birliği Başkanı)
Dr. Nidal Kabalan (Suriye Büyükelçisi)
Bülent Tanık (Çankaya Belediye Başkanı)
Ertuğrul Günay ( T. C. Kültür ve Turizm Bakanı)

Saat: 14.45
"Klasik Müzik Dinletisi"
Can Polat Özer / Ali Akit

Saat:15.00
"Kültür, Sanat ve Edebiyatta Komşuluk"
Yöneten: Ayça Bilgin (Edebiyatçılar Derneği Genel Sekreteri)
Hüseyin Cuma (Suriye Yazarlar Birliği Başkanı, Gökhan Cengizhan
(Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı), Metin Turan (Kibatek Başkanı),
Prof. Dr. Cengiz Güleç


Saat: 17.00
"Komşu İzlekler -1"
Yöneten: A. Galip
Metin Fındıkçı, "Arap Şiirine Yön Veren İki Suriyeli Şair; Nizar
Kabbbani ve Adonis"
Sami Ahmet (Suriye), "Suriye'de Şiir ve Yayıncılık Deneyimleri"

Saat: 18.00
"Savaşa Karşı Barış İçin Şiirler"
Şiir - Müzik Dinletisi
Yöneten: Ahmet Antmen
Zeynep Kurada, Halil İbrahim Özcan, Aydanur Saraç, Özcan Öztürk, Arzu
Alır,
Sami Ahmet (Suriye), Gökhan Cengizhan, Sema Güler


22 OCAK 2011 CuMARTESİ

"biz nasıl da benziyoruz birbirimize?"

Saat: 13.30
"Türk Edebiyatının Dışarıya Açılması ve Karşılıklı Çeviri Olanakları"
Yöneten: Mustafa Şerif Onaran
Onur Bilge Kula (T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve
Yayımlar Genel Müdürü), Abdulkadir Abdelli (Suriye), Prof. Dr.
Mukadder Yaycıoğlu


Saat: 15.00
"Geçmişten Bugüne Türkiye / Suriye Kültürel İlişkileri"
Yöneten: Celal İnal
Mehmet Bekaroğlu, Hüsnü Mahalli, Aydın Çubukçu, Bereket Kar


Saat: 17.00
"Komşu İzlekler -2"
Yöneten: Cennet Bilek
Hayfa Biytar: "Suriye'de Kadının Genel Olarak Edebiyatta ve Özel
Olarak Romanda Yeri"
İbrahim El Alvaş: "Suriye'de Roman ve Kısa Öykü"


Etkinlik Yeri:
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
Kenedi Caddesi, No: 4, Kavaklıdere - Ankara

emre gümüşdoğan
20-01-2011, 00:54
KOMŞU EDEBİYATLAR BULUŞUYOR; TÜRKİYE - SURİYE"

Tarih: 21- 22 Ocak 2011
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
Yer:Çağdaş Sanatlar Merkezi
Onur Konuğu: Prof. Dr. Hüseyin Cuma Suriye Yazarlar Birliği Başkanı

Suriyeli yazarlar Türkiye'de!
Ihlamurlar Altında, Kurtlar Vadisi gibi TV dizilerinin çevirmeni,
ABDULKADİR ABDELLİ
Suriye'nin bağımsız yayıncılarından, SAMİ AHMET
Arap edebiyatının cesur kadın soluğu, HAYFA BİTAR

ABDULKADİR ABDELLİ, Arap dünyasındaki en önemli Türkolog. Nazım
Hikmet'ten, Yaşar Kemal'e, Aziz Nesin'den Orhan Pamuk'a, Haldun
Taner'den Metin Turan'a ait sayısız Türkçe yapıtı Arapçaya çevirdi. 40
çeviriden sonrasını saymadığını belirtiyor! Ortadoğu ve Körfez
ülkelerinde büyük ilgi gören Gümüş, Ihlamurlar Altında, Kurtlar Vadisi
gibi TV dizilerini Arapçaya çevirdi. Ancak, kendisinin bu dizilere
karşı eleştirisi var!

SAMİ AHMET, Suriye'nin bağımsız ve ayrıksı yayıncılarından biri olarak
biliniyor. Kurucusu olduğu Tekvin Yayınevi, son 8 yılda, aralarında
Salman Rüştü'nün de bulunduğu 500 dolayında kitabı yayınladı.

HAYFA BİTAR, Suriye edebiyatını, din, seks ve siyaset konularında,
"kırmızı" çizgilerin ötesine taşıyor. Kadın sorunlarıyla, özellikle
tutucu geleneklerle ve kadına yönelik adil olmayan yasalarla
ilgileniyor. Eleştirmenlere göre, BİTAR, Arap dünyasının cesur kadın
soluğu; edebiyat dili etkili, cesur ve heyecan verici!

Tarihler: 21 Ocak 2011 Cuma ve 22 Ocak 2011 Cumartesi
Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Caddesi No:
4, Kavaklıdere

Bu etkinlik, "İki komşu ülke, Türkiye ve Suriye edebiyatçılarını bir
araya getirmek; bu amaçla, Türk ve Arap yazarlar arasında ortak
komisyonlar oluşturmak, karşılıklı çevirileri yapılacak ve
yayımlanacak yapıtları belirlemek, etkinliğe sunulacak bildiriler
aracılığıyla, komşu edebiyatların birbirlerini daha yakından
tanımaları ve ülkelerinde tanıtmaları doğrultusunda kalıcı sonuçlar
elde etmek." amaçlarıyla düzenleniyor.

İlk gün, 21 Ocak 2011 Cuma saat 14.00'da, etkinliğimizi onurlandırmanızı diliyoruz.

Gökhan Cengizhan / Genel Başkan21 OCAK 2011, CUMA

"biz nasıl da uzak kalmışız birbirimizden?"


Saat: 14.00
"Etkinlik Açılışı"
Sunan: Nurcan Sürer
Gökhan Cengizhan (Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı)
Hüseyin Cuma (Suriye Yazarlar Birliği Başkanı)
Dr. Nidal Kabalan (Suriye Büyükelçisi)
Bülent Tanık (Çankaya Belediye Başkanı)


Saat: 14.45
"Klasik Müzik Dinletisi"
Can Polat Özer / Ali Akit

Saat:15.00
"Kültür, Sanat ve Edebiyatta Komşuluk"
Yöneten: Ayça Bilgin (Edebiyatçılar Derneği Genel Sekreteri)
Hüseyin Cuma (Suriye Yazarlar Birliği Başkanı), Gökhan Cengizhan
(Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı), Metin Turan (KIBATEK Başkanı),
Prof. Dr. Cengiz Güleç


Saat: 17.00
"Komşu İzlekler -1"
Yöneten: A. Galip
Metin Fındıkçı, "Arap Şiirine Yön Veren İki Suriyeli Şair; Nizar
Kabbani ve Adonis"
Sami Ahmet (Suriye), "Suriye'de Şiir ve Yayıncılık Deneyimleri"

Saat: 18.00
"Savaşa Karşı Barış İçin Şiirler"
Şiir - Müzik Dinletisi
Yöneten: Ahmet Antmen
Zeynep Kurada, Halil İbrahim Özcan, Aydanur Saraç, Özcan Öztürk, Arzu
Alır,
Sami Ahmet (Suriye), Gökhan Cengizhan, Sema Güler

22 OCAK 2011, CUMARTESİ

"biz nasıl da benziyoruz birbirimize?"

Saat: 13.30
"Türk Edebiyatının Dışarıya Açılması ve Karşılıklı Çeviri Olanakları"
Yöneten: Mustafa Şerif Onaran
Onur Bilge Kula (T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve
Yayımlar Genel Müdürü), Abdulkadir Abdelli (Suriye), Prof. Dr.
Mukadder Yaycıoğlu

Saat: 15.00
"Geçmişten Bugüne Türkiye / Suriye Kültürel İlişkileri"
Yöneten: Celal İnal
Mehmet Bekaroğlu, Hüsnü Mahalli, Aydın Çubukçu, Bereket Kar

Saat: 17.00
"Komşu İzlekler -2"
Yöneten: Cennet Bilek
Hayfa Biytar: "Suriye'de Kadının Genel Olarak Edebiyatta ve Özel
Olarak Romanda Yeri"
İbrahim El Alvaş: "Suriye'de Roman ve Kısa Öykü"

Etkinlik Yeri:
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
Kennedy Caddesi, No: 4, Kavaklıdere - Ankara

İletişim:

Gökhan Cengizhan:
Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı
0532 301 25 77

Ayça Bilgin:
Edebiyatçılar Derneği Genel Sekreteri
0532 778 93 27

emre gümüşdoğan
25-01-2011, 22:54
Edebiyatçılar Derneği'nde Neler Oluyor?
BASIN AÇIKLAMASI

Merkezi Ankara’da bulunan Edebiyatçılar Derneği’nin 68 üyesi, derneğin edebiyatçıları temsil yeteneğini yitirdiği iddiası ile istifa etti.

30 Ocak 2011’da yapılacak olan olağan genel kurula hazırlanan, merkezi Ankara’da bulunan Edebiyatçılar Derneği’nden 68 edebiyatçı, gelinen noktada derneğin işlevsizleştiği, kuruluş amaçları ve hedeflerinden uzaklaştığı, edebiyatın gereksindiği saygınlığı karşılayamadığı gerekçeleriyle istifa etti. Yapılacak genel kurulun da, derneğin gereksindiği atılım ve bakış için çözüm sağlayamayacağını belirten üyeler, edebiyatın ve edebiyatçının onuruna yakışır yeni bir örgütlenmenin de gündeme alınması gerektiğine işaret ettiler. Edebiyatçılar Derneği’nin mevcut Yönetim Kurulu Başkanı’nın bilinçli çalışmaları sonucunda, içinin boşaltılarak sıradan bir örgüt hâline getirilmek istenmesi karşısında istifa etmek durumunda kaldıklarını dile getiren üyeler, aralarında kurucu üyelerin de bulunduğu pek çok değerli, saygın edebiyatçının da geçmişte istifa etmek zorunda kalması ile derneğin kapsayıcılığını ve inandırıcılığını yitirdiğini, dolayısıyla temsil yeteneğini de daha fazla taşımadığını ifade ettiler. İstifalarını edebiyatçı duyarlığının ve sorumluluğunun bir sonucu ve ürünü olduğunu ileri süren edebiyatçılar, genel kurul sonucunda ortaya çıkacak tablonun da bir anlam ifade etmeyeceğini vurguladılar.


İstifa eden üyeler:

Hayri K. Yetik, Zafer Doruk, Aydın Şimşek, Handan Gökçek, Semih Gümüş, Cemil Kavukçu, Hüseyin Peker, Altay Ömer Erdoğan, Hasan Özkılıç, Gönül Çatalcalı, Fergun Özelli, Murat Utkucu, Muzaffer Kale, Y.Bekir Yurdakul, Rıfat Mertoğlu, Bilsen Başaran, Mustafa Albayrak, Ceyda Kılınç, Serap Gökalp, Hasibe Ayten, Mehmet Karasu, Nebihe Karasu, Zehra Çam, Ayşe Çekiçyamaç, Şebnem Sema Tuncel, Mine Hoşcan Bilge, Coşkun Şimşekli, Halil İbrahim Özbay, Süreyya Köle, Tacim Çiçek, Timuçin Özyürekli, Recai H. Atalay, Mehmet Rayman , M.Sadık Kırımlı, Hüsnan Şeker, Mine Ömer, Oğuz Tümbaş, Zeki Büyüktanır, Vicdan Efe, Ayşe Akaltun, Mehmet Atilla, Selçuk Oğuz, Namık Kuyumcu, Tuğrul Keskin, Hasan Efe, Nemika Tuğcu, Leyla Ruhan Okyay, İlhan Soytürk, Zübeyde Seven Turan, Gülseren Engin, Salih Zeki Tombak, Selim Esen, Alime Mitap Yalçın, Sultan Su Esen, Arzu K. Ayçiçeği, Bekir Dağsever, Arif Madanoğlu, Yusuf Alper, Zeynep Uzunbay, Halim Yazıcı, Atilla Er, Ümit Yaşar Işıkhan, Bozan Yaman, Raif Özben, Hasan Güler, Alper Akçam, Hüseyin Avni Cinozoğlu, Lütfi Dağtaş

emre gümüşdoğan
31-01-2011, 20:27
Edebiyatçılar Derneği'nin 16. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Seçimler öncesi yoğun tartışmaların yaşandığı ve 100' yakın üyenin istifa ettiği Edebiyatçılar Derneği 16. Olağan Genel Kurulu dün (30 Ocak 2011) Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi / Ankara adresinde yapıldı.

Dernek organlarına seçilenler.
Genel Başkan: Gökhan CENGİZHAN
Genel... Başkan Yardımcısı: Metin TURAN
Genel Sekreter: Ayça BİLGİN
Genel Sekreter Yardımcısı: Ahmet ANTMEN
Genel Sekreter Yardımcısı: A. GALİP
Genel Sekreter Yardımcısı: Koray Barış İNCİTMEZ
Genel Sayman: Murat Ümit TELÖR

Genel Yönetim Kurulu (Asil)
1-Gokhan CENGİZHAN
2-Özkan MERT
3-Metin TURAN
4-Ayça BİLGİN
5-Ömer ÇAKMAKÇI
6-Nida ÖZ (Almanya)
7-Ahmet ANTMEN
8-Zeynep KURADA
9-Halil İbrahim ÖZCAN (İstanbul)
10- Erdoğan KUL
11-Lale DİLLİGİL
12-Şaban AKBABA (Bursa)
13-Ahmet TÜZÜN (Antalya)
14-Koray Barış İNCİTMEZ
15-Ahmet ABAKAY
16-Hasan UYSAL
17-A. GALİP
18-Mahmut ÖLMEZ
19-Hilal KARAHAN (Karadeniz Ereğli)
20-Bereket KAR (Antakya)
21-A. Mümtaz İDİL
22-Cennet BİLEK
23-Murat Ümit TELÖR

Genel Yönetim Kurulu (Yedek)
1- Özcan ÖZTÜRK
2- Musa DİNÇ (MERSİN)
3- Sabahattin MEŞE
4- Aydanur SARAÇ
5- Aysel GÖKÇELİK

Denetleme Kurulu (Asil)
1- Füsun DEMİRAY
2- Fatih KURA
3- Ertuğrul TÜRKOĞLU

Denetleme Kurulu (Yedek)
1- Güney ÖZKILINÇ
2- Mehmet GÖZEN
3- Nalan ÇELİK

Onur Kurulu (Asil)1- Mustafa Şerif ONARAN
2- ÇetinÖNER
3- Adnan GERGER

Onur Kurulu (Yedek)
1- Gülay ARIKAN
2-Yahya TÜRKELİ
3- Mesut ODMAN

emre gümüşdoğan
07-02-2011, 22:29
Edebiyatçılar Derneği İzmir Temsilciliği Görevine Halim Yazıcı Getirildi.

Edebiyatçılar Derneği İzmir Temsilciliği görevine Halim Yazıcı getirildi. Derneğin 16. Olağan Genel Kurulu öncesinde yaşanan tartışmalar sonucu İzmir ağırlıklı olmak üzere yüze yakın üye istifa etmişti. Derneğin İzmir Temsilciliğine kimin getirileceğimerak ediliyordu. Dernekten yapılan açıklama şöyle:

"İzmir temsilcimiz, Halim Yazıcı...
Edebiyatçılar Derneğimizin, 30 Ocak 2011 tarihinde yapılan, 16. Olağan Genel Kurulu sonrasında, Genel Yönetim Kurulumuzun görüş ve önerileri doğrultusunda, bölge, il ve ilçe temsilciliklerimizi belirlemeye başladık.

Ege bölgesi ve İzmir temsilciliğimizi, iki yıl süreyle, değerli üyemiz Halim Yazıcı üstlendi.

Sayın Halim Yazıcı'nın kimliğinde, yeniden yapılandırılacak olan İzmir temsilciliğimizin, Genel Merkezimizle uyum ve işbirliği içinde, inanıyoruz."

Gökhan Cengizhan
Genel Başkan


Halim Yazıcı:
1954, Bergama doğumlu. İzmir İktisat Fakültesi, Ekonomi Bölümü mezunu. 9 Yıl Bankacılık yaptı. (1980-1989) Denizli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler ve Kültür Müdürlüğü
(1989-1999) Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü (1999-2005) Konak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü (2005-2009) Temmuz 2009 - Ekim 2010 İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü görevinde bulundu. Halen İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Meclisi Şube Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.

İzmir'de yayınlanan Dönemeç Dergisi'nin Sahip ve Sorumlu Yönetmenliği'ni üstlendi. Yine İzmir'de 70'li ve 80'li yıllarda yayımlanan Küçücük, Körfez, Yamaç dergilerinin, daha sonraları Akrapol, Ünlem ve Alaz dergilerinin yayın kurullarında bulundu. Dünya Gazetesi Kitap Eki'nde "İzmiRenk" köşesinde yazmakta.

Ödülleri ;
SES, Sağlık Emekçileri Sendikası 1.Ödülü, 2004,
HOMEROS Şiir Emek Ödülü, 2005,
UĞUR MUMCU Şiir 1.Ödülü, 2005,
ADNAN YÜCEL Şiir 1.Ödülü, 2005,
HOMEROS Şiir, 1.Ödülü 2008,
SUNULLAH ARISOY Kegev Özel Ödülü, 2008

dem
25-06-2011, 12:41
Edebiyatçılar Derneği Avrupa Yazarlar Konseyinde

Edebiyatçılar Derneği, 32 Avrupa ülkesi yazar örgütlerinin üst federasyonu olan Avrupa Yazarlar Konseyine üye oldu. Finlandiya’nın Turku kentinde yapılan Avrupa Yazarlar Konseyi Genel Kurulunda, Türkiye Edebiyatçılar Derneğinin, Avrupa Yazarlar Konseyi / Avrupa Yazar Örgütleri Federasyonu üyelik başvurusu, oybirliğiyle kabul edildi.

Avrupa Yazarlar Konseyi (Europeon Writers’ Council - EWC) 32 Avrupa ülkesinden, 60 kadar yazar örgütünün katıldığı, 100 bin dolayında üyesi bulunan, merkezi Belçika’da (Brüksel) olan bir üst-örgütlenme. Değişik Avrupa ülkelerinden yazar örgütleri arasında, sağlıklı bir iletişim ve yapıcı bir bağ kurulmasını amaçlayan Avrupa Yazarlar Konseyi, özellikle, ifade, fikir ve bilgi özgürlüğünü savunan bir anlayışı önceliyor.

emre gümüşdoğan
15-12-2011, 12:13
Edebiyatçılar Derneğinde Neler Oluyor!


Edebiyatçılar Derneğinde Neler Oldu


Sık sık “Uygar insan örgütlü insandır.” sözünü duyarız. Yine siyasi bir itiraz olarak toplumun giderek örgütsüz hale getirildiğini söyleriz. Her iki tespitte doğrudur. Örgütlülük bir uygarlık göstergesi olmanın yanı sıra toplumun çeşitli grup ve sınıflarının birer hak arama araçlarıdır da. Ezilen kesimler için, gelecek tasarımları olan aydın ve sanatçılar için örgütlü olmak yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu kesimler için örgütlü olmak hem seslerini duyurmaları, hem de tasarımlarını yaşama geçirmeleri bakımından zorunludur. Bu denli yaşamsal bir öneme sahip olan örgüt elbette ki iktidardaki siyasiler tarafından sevilmeyecek ve her fırsatta engellenmeye çalışılacaktır. İktidarın sorgulanmaması, her türlü sömürü ve çarpıklığın sürdürülmesi için direnen odakların, aykırı seslerin susturulması gerekecektir. Toplumun örgütlü yapısının hızla dağıtılmaya çalışılması, örgüt yöneticilerinin yıldırılması bu yüzdendir.
Edebiyatçılar Derneği de başlangıçta bir avuç değerli edebiyat ve sanat adamı tarafından çeşitli zorluklara rağmen kurulmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Dernek, düşünce ve yaratma özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması; yazarlığı, şairliği ve edebi ürün vermeyi meslek edinmiş kişileri bir araya getirmeyi, mesleki dayanışmanın sağlanmasını amaçlayan, edebiyatla uğraşanların edebiyat yaşamında etkin bir biçimde yer alabilmeleri için çalışmalar yapmak amacıyla 2 Mart 1992 tarihinde kurulur. İlk dönem sırayla şu isimler genel başkanlığı yürütürler: Ahmet Say 1992 – 1994, Ali Cengizkan, Şükrü Erbaş, Burhan Günel, Çetin Öner, Özcan Karabulut…
Ne yazık ki son dönem üst üste yönetime gelen ekipler derneği adeta başkana teslim etmişlerdir. Daha önceki yönetimlerde de kimi anlaşmazlıklar münferit istifalar olmasına rağmen son 3 dönemdir başkanın usulsüz ve keyfi yönetimine duyulan tepkiler toplu istifalar yaşanmasına neden olmuştur. Derneğin onur kurulunda, denetleme kurulunda bulunmuş hatta başkanlık yapmış son derece seçkin edebiyatçılarımız birer birer istifa etmişlerdir. Olumsuzlukları gidermek için neden dernekte kalmadıklarının gerekçesini ise son 3 dönemdir başkanlık yapan Gökhan Cengizhan’ın keyfi ve usulsüz tutumlarının yanı sıra etik dışı davranışlarına bağlamaktadırlar. Öte yandan keyfi biçimde sürdürülen üye kayıtları, yönetim kurulu üyelerinin toplantılara katılmamaları, alınan kararlara kayıtsız kalmaları, tüzüğün işlevsiz kılınması, dernek adına düzenlenen etkinliklerin çeşitli pazarlıklara tabi tutulması, aynı kişilerin görevlendirilmesi birçok gerçek üyeyi dernekten soğutmuştur. Geriye, birkaç dernekte aynı anda yönetici olmakla övünen, kendilerine “edebiyat çetesi” demekte bile behis görmeyen, ne edebiyatı ne de edebiyatçılar derneğini temsil edebilme yeteneği olan bir avuç kişi kalmıştır. En son dernek başkanının yürütme kurulunu da devre dışı bırakan ve yüz kızartıcı suç teşkil edecek işlere girişmesi genel sekreter ve genel sekreter yardımcılarının uyarılarıyla engellenmeye çalışılmış bu olmayınca da 10 Aralık 2011 tarihli yönetim kurulu toplantısıyla olağanüstü kongre kararı alınmıştır. Gökhan Cengizhan, bütün ihtiras ve zavallılığıyla kendisinin biricik maddi ve manevi varlık alanı olarak dernek ve yönetimini gördüğü için bu görevi bırakmamaya çalışmakta, bu uğurda şuursuzca hareket ederek hertürlü kalpazanlığı göze alabilmektedir. Olağanüstü kongreye gitme önerimize bile büyük bir direnç gösterip yönetimi bırakmayacağını aksi takdirde derneği kayyuma devredeceği tehdidinde bulunabilmektedir. Aynı hırsla hareket eden çevresindeki bir kaç kişininde yönlendirmesiyle ısrarla sonu karanlık bir süreci zorlamaktadır. Yolsuzluğun ve usulsüzlüğün hiçbir gerekçesi olamaz. Artık önümüzde yeni bir süreç yer almaktadır.


(Şiirpenceresi mail ağından alınmıştır)

emre gümüşdoğan
27-01-2016, 20:23
Edebiyatçılar Derneği Dayanışma ve Tanışma Kokteyli


http://www.siirakademisi.com/forum/attachment.php?attachmentid=1662&d=1453918888


Edebiyatçılar Derneği'nin,"Kış Dönemi" Dayanışma ve Tanışma Kokteyli, 5 Şubat 2016 Cuma günü, saat 18. 30’da, Bombus Sanat Merkezi’nde yapılacaktır.

Şiirli, türkülü, şarkılı, bir Ankara sanat akşamında, birlikte olmayı umuyoruz.

Kokteyl, yalnızca üyelerle sınırlı değildir, tüm Dernek dostlarımıza açıktır.

Katkı payı kişi başı 30 TL

Tarih: 05 Şubat 2016 Cuma
Saat: 18. 30 / 21. 00
Yer: Bombus Sanat Merkezi
Selanik 2. Caddesi, No: 64
Kızılay /Ankara

EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ 20 YAŞINDA
Edebiyatçılar Derneği, Avrupa Yazarlar Konseyi (The European Writers' Council - EWC) üyesidir. Avrupa Yazarlar Konseyi, 32 Avrupa ülkesindeki yazar örgütlerinin üst federasyonudur. (EWC is the European federation of national and trans-national authors' associations in 32 countries of Europe)